Blog

Co je henna – vše podstatné, co o této pozoruhodné rostlině musíte vědět

Co je henna? Asi tušíte, že je to rostlina, ze které se vyrábí přírodní barvy na vlasy, obočí, nehty a tělo. Chcete se o ní dozvědět víc?
Pak je tento článek přesně to, co hledáte. Dočtete se, jaká je její historie a původ. Dozvíte se, na co všechno se henna používá. Přečtete si také, na co si při barvení hennou musíte bezpodmínečně dát pozor a další zajímavosti, které jste o ní pravděpodobně nevěděli.

Co je to henna aneb odkud se vzal henovník bílý

Henovník bílý nebo také henna bílá původně rostla pouze v tropických a subtropických částech Afriky, jižní Asie a severní Oceánie. Henna bílá není žádný drobeček. Je to kvetoucí rostlina, která dorůstá do výšky 2 – 6 metrů.
Díky komerčnímu pěstování se nakonec rozšířila i do dalších zemí. V současné době se pěstuje také v Indii, Pákistánu, Íránu, Somálsku, Libyi, Maroku, Jemenu, Afghánistánu a Súdánu.

Mohlo by vás zajímat:

 • Henna bílá je velmi citlivá na okolní teploty. Hraniční teplotou je 5 °C. Pokud teplota klesne pod tuto hranici, rostlina uhyne.
 • Barvivo se nachází v listech a řapících.
 • Podlouhlé listy se suší. Po usušení se drtí na prášek, který má zelenou nebo hnědočervenou barvu.
 • Nejvyšší obsah barviva produkuje při teplotách od 35 °C do 45 °C.

Henna se používá už tisíce let

Její historie sahá až do starověkého Egypta, kde se nejčastěji používala k barvení paruk nebo k mumifikačním účelům. Kromě toho sloužila také jako afrodiziakum nebo protijed.
Tradičním použitím henny je také tetování, které se v některých zemích dochovalo ve své původní podobě dodnes. Týká se to především Indie, Pákistánu, ale i zemí Středního Východu a Severní Afriky. Tetování hennou patří k tradičním předsvatebním rituálům.

Rády byste se nechaly zkrášlit za pomocí tohoto prostředku, který používaly již starověké císařovny? Žádný problém – objednejte se k nám do salónu a odcházet budete krásnější nežli Kleopatra!

Věděli jste?

 • Listy henovníku obsahují velké množství červeného pigmentu, který se velmi dobře váže na protein. Právě díky této vlastnosti je oblíbeným barvivem na vlasy, nehty i tělo už tisíce let.
 • Má antibakteriální a antiseptické účinky.
 • Má také léčebné vlastnosti. Podporuje regeneraci a růst vlasů. Působí blahodárně na řadu obtíží, jako jsou například: problémy s lupy, kožní alergie, ekzémy nebo mykózy.
Právě díky těmto výjimečným vlastnostem je henna oblíbená už tisíce let, a to nejen v zemích svého původu, ale takřka na celém světě.

5 důvodů, proč barvit právě hennou

 1. Kvalitní henna je čistě přírodní prášek, který neobsahuje žádné přidané chemické látky. Používejte jen výrobky, které mají certifikaci BDIH (přírodní kontrolovaná kosmetika). Tak budete mít jistotu, že je váš přípravek opravdu 100 % přírodní.
 2. Tato přírodní barva vlasy posiluje a regeneruje. Syntetické přípravky narušují strukturu vlasů.
 3. S její pomocí podtrhnete krásu vašeho odstínu vlasů a nejen to. Barvení obočí hennou podtrhne celkový přirozený vzhled.
 4. Je vhodná pro alergiky a lidi s citlivou pletí. Hennou se můžou bez obav barvit i těhotné ženy.
 5. Je ekologická. Jejím smíváním neznečistíte vodu chemickými látkami, tak jako v případě syntetických barviv. Také její výroba je ekologičtější. Navíc někteří výrobci nabízejí i bezobalovou variantu.

Na co si musíte dát pozor!

 • Složení – ne všechny produkty jsou přírodní nebo „bio“, i když se takto propagují. Rozhodující je vždy složení. Kvalitní a 100 % přírodní henna neobsahuje vůbec žádné chemické přísady.
 • Přírodní produkt je pouze v podobě prášku! V obalu najdete jen prášek. Žádné katalyzátory nejsou nutné, pokud se opravdu jedná o přírodní barvu.
 • Země původu – nekupujte zahraniční produkty bez certifikace! Mohou obsahovat chemii, i když není uvedena ve složení. Některé země jako například Egypt nemají povinnost uvádět veškeré přísady ve složení. To samé platí pro Maroko, Indii a Írán. Barvy z těchto zemí kupujte pouze, pokud mají BDIH, Standard Ecocert nebo Vegan certifikaci.

Přemýšlíte, jaké řešení se k vašemu obočí hodí nejvíce? Nezávazná konzultace v našem salónu vám to objasní! Objednejte se a společně to probereme!

Henna je skvělou alternativou syntetických barviv

Kvalitní henna je totiž vhodná nejen pro alergiky a lidi s citlivou pletí, ale také pro těhotné ženy.
Díky svým výjimečným vlastnostem se vyrábí a používá už tisíce let.
Dozvěděli jste se, že má také léčebné účinky, které pomáhají s léčbou ekzémů, lupů a mykóz.
Teď už také víte, jak poznat 100% přírodní produkt.
Barvíte se hennou? Jste s výsledným odstínem spokojená? Nebo dáváte přednost syntetickým barvám? Pokud ano, proč vám přijdou syntetické barvy lepší?
Made on
Tilda