Blog

Jak líčit oči dle jejich barvy, tvaru i velikosti – následujte náš podrobný návod, díky kterému si vykouzlíte perfektní make-up na každou příležitos

Každý ví, že perfektně provedený make-up dokáže udělat s obličejem hotové zázraky. Otázkou zůstává, jak postupovat, pokud nejste na líčení zvyklé a nevíte, co by Vám slušelo? Připravili jsme pro Vás podrobný návod, ve kterém se dočtete nejen o tom, jak líčit oči s ohledem na barvu duhovky a jejich velikost, ale rovněž zjistíte, jak opticky zvětšit malé oči i to, jak si vykouzlit denní a večerní líčení.

Správné líčení očí – postup k vytvoření perfektního obočí, očních stínů i linek, které podtrhnou Vaši přirozenou krásu

Perfektního líčení dosáhnete z velké části i precizní přípravou Vaší pokožky. Před tím, než se pustíte do nanášení dekorativní kosmetiky je nutné pleť důkladně vyčistit. Postupujte jemně, aby nedocházelo k mechanickému poškození pokožky. Používejte přípravky vhodné pro Váš typ pleti. Pokožku vyčistěte pomocí čistícího mléka a naneste tonikum. Na oblast očí použijte speciální produkty k tomu určené.
Na vyčištěnou pokožku aplikujte hydratační krém a nezapomeňte ani podkladovou bázi, díky které Vám líčení vydrží podstatně déle a i po několika hodinách budete vypadat jako čerstvě nalíčené. Zejména u očních stínů je použití podkladu rozhodující. Báze líčidla zafixuje a tím zamezí slévání barvy v očním záhybu. V případě pohyblivého víčka je vhodné nanést i korektor.

Ze všeho nejprve se zaměříme na líčení očí podle barvy, protože jedině tak si můžete nakoupit paletku s vhodnými odstíny očních stínů

Na úvod je vhodné zmínit, že vždy nezáleží jen na odstínu duhovky, ale také na barevném tónu pleti a barvě vlasů. Není možné jednoznačně říct, jaká barva vám bude slušet a která nikoliv. S očními stíny můžete jakkoliv experimentovat a jedině tak uvidíte, jestli se k Vám zvolená barva hodí nebo ne.
Jednotlivé barvy mezi sebou můžete kombinovat. Ovšem vždy dbejte na to, aby spolu ladily.

Barvu stínů uzpůsobte příležitosti, na kterou se líčíte

Při výběru vhodného odstínu máte v podstatě dvě možnosti, buď můžete zvolit odstín v barvě Vaší duhovky, čímž vytvoříte jemné líčení. Druhou možností je zvolit barvu nacházející se na opačné straně barevného spektra, čímž vytvoříte žádoucí kontrast, který Vaše oči zvýrazní, zvětší a prohloubí Váš pohled. Tato varianta je vhodná i v případě, kdy usilujete o výrazný make-up a večerní líčení.

U líčení hnědých očí není snadné dosáhnout kontrastu, který oči zvýrazní

Výše jsme sice psali o tom, že při líčení máte dvě možnosti, to ale bohužel neplatí u hnědých očí, které jsou v tomto případě výjimkou. Sluší jim sice každá barva, ale zároveň se nenajde žádná, která by s nimi vytvořila žádoucí kontrast a tudíž je zvýraznila.
Nikdy nevolte šedé odstíny a dejte si pozor i při nanášení hnědé. Tu používejte pouze v kombinaci s další barvou.
DEJTE SI POZOR NA EFEKT UNAVENÝCH OČÍ
 • Pokud je Vaše pleť snědší, nepoužívejte stíny v teplých odstínech hnědé. Žádoucí je prohloubit pohled. K tomu použijte fialový, zelený či stříbrný stín.
 • V případě, že jste majitelkou porcelánové pleti, zapomeňte na křiklavé barvy a sáhněte spíše po přírodních, světlejších odstínech.

Při líčení modrých očí mají jejich majitelky neomezené možnosti

Žádoucího zvýraznění u modrých očí dosáhnete i pouhou řasenkou a stínem v přírodních tónech, jako je meruňková, smetanová, béžová, bronzová a světle růžová.
Mezi výrazné barvy, kterými jednoznačně zaujmete, patří fialová, tmavě hnědá, švestková. Pro večerní líčení se budou skvěle hodit také ocelové a kovové odstíny ve studeném tónu.

V duhovce se mnohdy vyskytuje několik barev zároveň, které rovněž ovlivňují výběr barev, který jim sluší

MODRO-ZELENÉ
Zvolte fialové tóny, které skvěle zvýrazní zelenou barvu, ale zároveň velmi dobře fungují i s modrou. Rozzářeného pohledu se dočkáte použitím tmavozeleného stínu. Ke zvýraznění modré použijte bronzovou a meruňkovou barvu.
MODRO-ŠEDÉ
Šedým očím sluší skoro každá barva, proto si můžete dovolit sáhnout po sytě švestkové a jiném výrazném odstínu.

Vhodné líčení pro zelené oči

Zelenými duhovkami jsou obdařena pouhá dvě procenta světové populace, a tak se dá říci, že barva těchto očí je zcela výjimečná a zaslouží si proto pořádně zvýraznit.
Výhodou zelených očí je skutečnost, že jsou samy o sobě dost výrazné, a tak s nimi při líčení nebudete mít moc práce.
Vaší barvou je jednoznačně fialová! U tmavých očí zvolte tmavý odstín. U světlých očí sáhněte naopak po pastelových odstínech fialové, vínové a růžové. V obou případech volte spíše teplé odstíny, protože této barvě očí příliš nesluší modrá a další studené odstíny.
KONTRASTNÍ BARVA NENÍ JEDINÝM UKAZATELEM
Oční stín vyberte i s ohledem na Váš barevný tón pleti. Jistě bude slušet něco jiného zrzce s porcelánovou pletí a něco úplné jiného opálené tmavovlásce.
Zejména u zrzek je vhodné sáhnout i po zeleném stínu se zlatými odlesky.

Zjistěte, jak správně nalíčit oči podle jejich velikosti

Velké oči

Dosažení efektu velkých očí může dát při líčení mnohdy zabrat, a proto máte opravdu velké štěstí a o starost méně, jestli jste jejich majitelkou.
I v tomto případě je nezbytné osvojit si techniku tvorby make-upu, jelikož jakýkoliv nedostatek je hned vidět, proto vždy nejprve naneste podkladovou bázi, aby se nanesené stíny neslily v očním záhybu.
POSTUP:
 • Používejte matné stíny, které pomocí kulatého štětce důkladně rozetřete do ztracena.
 • Dejte si záležet při vytváření plynulého přechodu mezi jednotlivými barvami.
 • Podél linie horních řas naneste o jeden až dva odstíny tmavší stín, než na zbytek horního víčka.
 • Na pohyblivé víčko naneste světlé stíny v teplých tónech.
 • Tmavší barvy aplikujte na vnější koutek oka a směrem k vnitřnímu koutka zesvětlujte.
 • Vyvarujte se použití žlutých, modrých, fialových a červených stínů.
 • Do vnitřního koutku oka naneste rozjasňovač, který ještě více zvýrazní a prohloubí pohled.
 • K večernímu líčení použijte bronzové či měděné stíny.

Malé oči

Ženy častěji řeší, jak opticky zvětšit malé oči a pomocí líčení z nich udělat dominantu obličeje. Jak už jsme zmiňovali výše, vše začíná důkladnou péčí, proto oční okolí nejprve vyčistěte a naneste krém spolu s podkladovou bází.
Měly byste si zvyknout na skutečnost, že malým očím prospívají oční stíny a dokážou s nimi hotové zázraky – tedy za předpokladu, že zvolíte vyhovující barvu. Tak jako je u velkých očí žádoucí použití matných stínů, v tomto případě se jim vyhněte obloukem, protože byste se žádného efektu nedočkaly. Zvolte odstíny stříbrné, zlaté, fialové, růžové a modré. Samozřejmě vždy s ohledem na barvu Vašich očí a barevný tón pleti.

Při líčení malých očí se zaměřte nejen na výběr vhodného stínu, ale především na péči o oční okolí

Při líčení byste neměly zapomínat ani zakrytí tmavých kruhů pod očima a opuchlé váčky. Takové kosmetické nedostatky jistě nepřispějí k optickému zvětšení oka.
Naučte se správné používat korektor, který nanášejte na tmavá místa pod okem. Kůže je v této oblasti hodně tenká, a proto zde průsvitají veškeré tmavé žilky. Korektor toto místo dokonale prosvětlí, ale jen za předpokladu, že zvolíte správný odstín. Vždy je vhodné nechat si poradit od vizážistky, která odstín korektoru uzpůsobí tónu Vaší pokožky a poradí Vám i s výběrem konkrétního produktu.
Nezapomeňte na to, že samotný korektor nezvládne vše sám. Po jeho nanesení mohou vzniknout příliš světlé skvrny, které je nutné barevně sjednotit se zbytkem pokožky. K tomu Vám skvěle poslouží make-up, s jehož výběrem Vám může opět poradit vizážistka.

Speciální pozornost věnujte líčení zapadlých očí

Zapadlé oči působí smutně a unaveně, proto je nutné při jejich líčení následovat několik rad, po jejichž dodržení budou Vaše oči opticky větší a pohled prozářený.
BUDETE POTŘEBOVAT:
 • Podkladovou bázi
 • Větší kulatý štětec k aplikaci
 • Světlý, střední a tmavší stín ve stejné barevné škále
 • Dejte přednost práškovým stínům, které se lépe nanášejí a vrství
VHODNÉ BAREVNÉ KOMBINACE
Vhodných barevných kombinací existuje hned několik a bude do jisté míry záležet i na barvě duhovky, vlasů a tónu pleti. U zapadlých očí ovšem platí pravidlo, že se vždy volí světlé odstíny. Mezi nejoblíbenější kombinaci patří béžová, světle hnědá a tmavě hnědá. Obecně platí, že vhodné budou kterékoliv neutrální přírodní barvy.

Jak líčit zapadlé oči krok za krokem

 1. Nejprve si na celé pohyblivé víčko naneste podkladovou bázi a korektor, aby se stíny nehnuly z místa.
 2. Světlý stín aplikujte na celé horní pohyblivé víčko skoro až k obočí.
 3. Středně tmavý stín navrstvěte na střed víčka.
 4. Nejtmavší barvu aplikujte pouze na vnější koutek oka podél linie řas.
 5. Vezměte si kulatý štětec a jemně rozmažte přechody mezi jednotlivými stíny.
 6. Poté od středu víčka směrem k vnějšímu koutku vytvořte tenkou černou linku těsně u linie řas.
 7. Zapadlé oči opticky ještě více zmenší spodní linka, proto si ji nikdy nedělejte.
 8. Oči zvýrazněte pomocí řasenky a myslete i na použití kleštiček.
 9. Nezapomeňte na úpravu tvaru a zvýraznění obočí.

Jak líčit oči s převislými očními víčky

Povislá víčka jsou nejčastěji problémem žen po překročení čtyřicítky. V ojedinělých případech se objevují již po třicítce, ale jedná se o problém, který může řadu žen trápit již od narození. Naštěstí existují triky, jak víčko opticky pozvednout. Nejvhodnějším typem je jemné kouřové líčení, které můžete aplikovat i na denní nošení. Vhodné jsou stíny v odstínech béžové a hnědé.
Na celou oblast horního víčka aplikujte podkladovou bázi a následně korektor či make-up. Celé pohyblivé víčko pokryjte velmi světlým stínem, který naneste i kousek nad oční oblouk, aby byl dobře vidět i při otevřených očích.
Abyste dosáhly optického zvětšení oka, použijte matný světlý stín na vnitřní koutky očí a pod obočí. Stejně dobře Vám poslouží i rozjasňovač.
Linky vytvářejte pouze tenké a těsně nad linií řas. Nikdy nemalujte vnitřní spodní linku, ale můžete použít světlý béžový stín, který pod okem rozmažte do ztracena. Korektor na tmavé kruhy nanášejte až po líčení horního víčka.
Na závěr natočte řasy kleštičkami a namalujte je řasenkou. Nikdy nezapomínejte na líčení obočí, které rámuje celý obličej a pomáhá prozářit oči.
Pokud chcete vytvořit večerní líčení, můžete větší vrstvu tmavého stínu nanést na okraj vnějšího koutku a také do záhybu oka, aby byl vidět.
K optickému pozvednutí povislého víčka můžete použít i trs umělých řas, který aplikujte v místě vnějšího koutka oka.

Líčení očí – návod na dokonalé zvýraznění dle konkrétního tvaru

Kulaté

U kulatých očí je vhodné nanést střední a tmavý stín ve středu víčka a nejsvětlejší odstín do vnějšího i vnitřního koutku, čímž se oko opticky zúží.

Mandlové

U mandlových očí můžete experimentovat dle libosti, neboť tento tvar je považován za naprostý ideál, a proto se nemusíte snažit žádnými triky o zamaskování nedostatků.

Vždy berte v úvahu vzájemnou vzdálenost očí

 • Optického oddálení dosáhnete použitím světlého stínu na vnějším koutku oka. V tomto místě použijte i řasenku.
 • Pokud jsou Vaše oči daleko od sebe, naneste tenkou linku co nejblíže vnitřnímu koutku oka a řasenku použijte pouze v první polovině horních řas ve směru k vnějšímu koutku.

Kouřové líčení očí – technika vhodná pro každý tvar očí i barvu duhovky

Perfektního vzhledu dosáhnete pouze použitím správných produktů a aplikátorů.
 • Pořiďte si kvalitní kulaté štětce.
 • Dejte přednost práškovým stínům, které se roztírají a vrství lépe, než krémové.
 • Připravte si také černou tužku, kterou celé líčení ještě více zvýrazníte. Můžete použít krémové, kterými vykouzlíte dokonalou linku. Tužkou dosáhnete jemnějšího vzhledu.
 • Na pohyblivé víčko ze všeho nejprve naneste podkladovou bázi a korektor.
Nezapomeňte na to, že líčení očí předchází sjednocení barevného tónu pleti. Vždy si upravte i obočí, jelikož výrazné kouřové líčení k němu bude přitahovat pozornost.

Kouřové líčení očí - návod na vytvoření bezchybného večerního make-upu

 1. Nejsvětlejší stín naneste na vnitřní koutek oka, horní i dolní víčko. Trochu produktu aplikujte i pod obočí.
 2. Středně tmavý odstín naneste na střed pohyblivého víčka. Dobře ho rozetřete, aby byly jednotlivé přechody jemné.
 3. Poté přidejte nejtmavší odstín na obrys vnějšího koutku oka. Tmavý stín by měl pokrývat maximálně 1/3 víčka a jeho nejtmavší bod by měl být na konci řas.
 4. Trochu tmavého stínu naneste i na spodní víčko směrem od vnějšího koutku ke středu, čímž vyrovnáte tmavost mezi jednotlivými víčky.
 5. Na závěr stíny rozetřete, aby byly jednotlivé přechody jemné. Použijte k tomu čistý, suchý štětec. Postupujte od nejsvětlejšího stínu směrem k nejtmavšímu.
 6. Přidejte oční linku, pomocí které docílíte tzv. kočičího efektu.
 7. Použijte kleštičky na řasy a řasenku. Vždy jen v jedné vrstvě, abyste řasy neslepily.

Kouřové líčení pro zelené oči

U všech barev očí je postup tvorby kouřového líčení stejný, liší se pouze barvami, které použijete.
Jako základ použijte pastelový odstín fialové, na střed pohyblivého víčka sytější fialovou a do obrysu vnějšího koutku švestkovou. Pokud chcete aby byly barvy více neutrální, zvolte odstíny hnědé v kombinaci se zlatou či bronzovou.

Kouřové líčení pro hnědé oči

Můžete zvolit jakékoliv barvy kromě červené a fialové, se kterými by Vaše oči působily unaveně. Tmavě hnědé oči vyniknou díky odstínům zelené. U světle hnědých upřednostněte odstíny růžové.

Abyste měly všechny důležité informace k tomu, jak si správně nalíčit oči, přečtěte si také o tom, jak si správně upravovat obočí

Vhodně upravené obočí dokáže zcela změnit výraz ve tváři a zvýraznit Vaše oči, proto byste jeho úpravě měly věnovat zvýšenou pozornost. Obočí zkrátka hraje naprosto zásadní roli, a proto je nutné vystihnout jeho ideální odstín, tvar, intenzitu i délku, protože jedině tak může působit opravdu lichotivě.

Délka

Nemělo by být příliš dlouhé, ani příliš krátké, zkrátka tak akorát. Ideální délku pro Váš typ obličeje zjistíte tím, že si vezmete na pomoc dvě špejle, přičemž jednu z nich povedete od okraje nosu směrem k vnitřnímu koutku oka a druhou z nich podél vnějšího koutku oka. Tím dostanete vhodný začátek a konec.

Tvar

V této fázi je nutné stanovit, v jakém místě se bude nacházet nejvyšší bod. Vezměte si opět na pomoc špejli. Podívejte se před sebe do zrcadla a špejli tentokrát směřujte od okraje nosu k obočí tak, aby procházela vnějším okrajem zornice Vašeho oka.
Abyste dosáhly precizního tvaru a nikde netrčely žádné chloupky, je nutné je vytrhat. Vezměte si tužku na obočí a vykreslete si spodní linii obočí. Všechny chloupky, které jsou mino tuto linii, vytrhněte. Nad obočím se snažte žádné chloupky nevytrhávat, aby byl zachován přirozený oblouk.
TVAR OBOČÍ PODLE TVARU OBLIČEJE
 • U hranatého obličeje je žádoucí směřovat konec obočí zhruba doprostřed ucha.
 • V případě, že máte kulatý obličej, směřujte poslední třetinu k hornímu okraji ucha.
 • Oválný obličej si žádá zvýraznit, a proto konec obočí směřujte k ušním lalůčkům.

Odstín a intenzita

Barvu tužky či gelu, který budete používat ke každodenní úpravě volte s ohledem na barvu Vašich vlasů. V případě, že jsou Vaše vlasy světlé, kupte si produkt nejméně o 1 odstín tmavší. Pokud máte tmavé vlasy, produkt zvolte naopak o 1 – 2 odstíny světlejší.
KAŽDODENNÍ ÚPRAVA
 • Obočí si vyčešte směrem nahoru a zastříhněte chloupky, které vystupují z linie.
 • Kůži u spánků si napněte a velmi jemně vykreslete horní linii obočí. Nezapomínejte obočí průběžně rozčesávat, protože cílem není vytvořit ostré hrany, které by působily nepřirozeně.
 • Stejným způsobem pokračujte v případě vykreslení spodní linie.
 • Nezapomeňte ani na jemné vykreslení míst, kde Vám některé chloupky chybí.
 • K dosažení dlouhotrvajícího efektu použijte gel, kterým obočí zafixujte. Jednak vydrží déle a také se barva nebude rozmazávat.
Nyní už víte, jak postupovat při líčení očí. V článku jsme vysvětlili, proč je důležité respektovat barvu duhovky a stejně tak i barevný tón pleti a vlasů. Všechny tyto faktory ovlivňují výběr produktů, které se k Vám budou nejvíce hodit. Také už víte, jak je důležité si pleť na samotném začátku vyčistit a pomocí hydratačního krému, korektoru a podkladové báze připravit základ pro líčení. Vždy volte produkty a postupy, které budou lichotit tvaru Vašich očí i obličeje. Nikdy nezapomínejte na úpravu obočí, které rámuje celý obličej a rovněž přispívá ke zvýraznění očí, které je vždy žádoucí.
Berete při výběru očních stínů ohled na barvu Vašich duhovek, nebo jste zvyklé experimentovat a odstíny vybírat dle momentální nálady?
Made on
Tilda